Woodstockův koutek

Desatero správného zacházení s disketami

  • Nikdy nenechávejte disketu delší dobu v počítači. Informace z diskety mohou svou agresivitou způsobit korozi vnitřních dílů počítače. Raději ji po použití co nejdříve vyndejte, rozeberte a její již nepotřebný obal vyhoďte. Disketu pečlivě srolujte a uložte v ledničce.
  • Diskety čistěte alespoň jednou měsíčně vlhkým hadříkem s příměsí saponátu (např. jaru s citronovou sílou) a minimálně jedenkrát za půl roku disketu nakrémujte. Doporučujeme z estetických důvodů používat kvalitní černý krém na obuv. Po nakrémování disketu řádně vyleštěte tak, aby byl povrch dokonale hladký. Urychlí se tím podstatně rychlost přenosu dat. Mikroskopické magnetické částečky (drop outy), které se na disketě občas zachytí, odstrnaňte před vložením do mechaniky silným magnetem.
  • Před novým použitím diskety doporučujeme pro bezpečnější nahrání dat disketu zformátovat příkazem "fdisk", případně u nových disket příkazem "format c:". Odstraníte tím možnost virové infekce jak diskety tak i PC.
  • Starší typy disket velikosti 5,25 lze použít i v mechanice velikosti 3,5. Disketu však musíme na požadovanou velikost přistříhnout. Pokud disketu jenom přehneme, získáme tím sice větší kapacitu, ale zhorší se přístup k datům a disketa se i hůře vyjímá z mechaniky.
  • Jestliže se nám nedaří kopírovat diskety na Xeroxu je jedním z řešení vsunutí dvou disket do disketové mechaniky PC současně. Data se pak zaznamenávají na obě diskety současně.
  • Zjistíme-li, že je disketa již plná, lze pro zvětšení její kapacity použít jednoduchý trik, který odborníci nazývají "data compression". Zalepíme všechny otvory na disketě, abychom předešli ztrátě dat, a s disketou asi 2 minuty silně třepeme. Tím se data sesypou (zhustí) a uvolní se místo pro další data. Tento proces lze po doplnění dat ještě 2-3x opakovat.
  • Až 64 bitový přístup k datům lze získat tím, že do obalu diskety vystříháme patřičný počet otvorů. Toto však lze doporučit jen odborníkům, neboť otvory je nutno vystřihnout ostrými nůžkami a běžnému uživateli tím hrozí vypíchnutí oka.
  • Objeví-li se v programu nějaké "mouchy" nebo "viry", ošetřete disketu běžným instekticidním prostředkem. Osvědčilo se i občasné vložení mucholapky a aspirinu do disketové jednotky. V poslední době však můžete místo aspirinu použít i aspro (co jiného). Nevěřte antivirovým firmám a jejich programům. Většinou se jedná jen o levný obchodní trik.
  • Nesnažte se rozchodit nefunkční disketovou jednotku vhazováním drobných mincí z lehkého kovu (10, 20, 50 haléřů). Aby měla vaše činnost nějakou cenu a váhu používejte mince o hodnotě 2 nebo 5 Kč.
  • Na závěr příjemný poznatek z praxe: pokud diskety pravidelně voskujete, lze je bez obav používat i jako pivní tácky.

V žadném případě tento návod neberte vážně, je to pouze jedna z možnosti jak zničit vše na co přijdete :-)


Woodstockův koutek © Woodstock 2002 - 2019